Czysty Wołomin

Font Size

Layout

Cpanel

Wrzesień Odkrywców

c_300_300_11206570_00_images_wydarzenia_wop2017_wrzesien_7_09.jpgZajęcia 7 września

Było to nasze pierwsze, jeszcze letnie, spotkanie po wakacjach. Na początku zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi, bowiem pojawili się nowi uczestnicy. Potem przypomnieliśmy sobie gwiazdozbiory letniego nieba – Łabędzia, Orła i Lutnię, których najjaśniejsze gwiazdy – Deneb, Altair i Wega tworzą „letni trójkąt". Dwie inne ważne konstelacje widoczne latem to Pegaz i Andromeda. Rozmawialiśmy o tzw. Mgławicy Andromedy, widocznej nawet gołym okiem, ale jej eliptyczny kształt widać już przez lornetkę o kilkukrotnym powiększeniu. W rzeczywistości nie jest to mgławica, a galaktyka spiralna bliźniacza do naszej. Ponieważ dla niektórych uczestników były to pierwsze zajęcia Wołomińskich Odkrywców Przyrody odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czym ona jest, jakie są jej najważniejsze elementy i rządzące nią prawa. Przewędrowaliśmy z południa na północ Polski poznając najpiękniejsze krajobrazy i skarby naszej przyrody ożywionej.

Dowiedzieliśmy się o wspaniałym, upublicznionym właśnie sukcesie polskich naukowców związanym z odkryciem na Krecie tropów istot przedludzkich starszych od znanych dotychczas o 2 miliony lat! Przypomnieliśmy obecność Wołomińskich Odkrywców na festynie w Ossowie 15 sierpnia. Omówiliśmy najważniejsze zjawiska zachodzące w przyrodzie na przełomie lata i jesieni. Na zakończenie obejrzeliśmy odcinek programu "Ścieżki z raju" opowiadający o początkach ewolucji człowieka.

Wycieczka 10 września

Wołomińscy Odkrywcy Przyrody zostali zaproszeni do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego prze panią dyrektor Hannę Werblan Jakubiec na Warszawski Festiwal Kulinarny „Rośliny, owady i miód". Braliśmy udział w zajęciach prowadzonych w tzw. „strefie dzieci". Zaczęliśmy od nauki wykonywania papierowych kwiatów techniką orgiami. Potem uczyliśmy się oznaczać gatunki kwiatów za pomącą prostego klucza opartego na łatwo identyfikowalnych cechach diagnostycznych. Potem udaliśmy się do głównej części ogrodu na grządkę z roślinami użytkowymi, gdzie musieliśmy odnaleźć gatunki, których liście dała nam do dokładnego zbadania pani prowadząca zajęcia. Dowiedzieliśmy się z jakich stron świata pochodzą warzywa zadomowione od dawna w naszej kuchni. Potem powędrowaliśmy przez różne działy ogrodu poznając rozmaite rośliny i unoszące się wśród nich, zbierające nektar i zapylające je owady.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1  

Zwracaliśmy szczególną uwagę na oznaczone tabliczkami z pszczołą miododajne kwiaty. Zobaczyliśmy jak wyglądają domki dla owadów, które możemy powiesić w naszych ogrodach i ogródkach przywabiając je i zapewniaj im schronienia na chłodną porę roku.

Zajęcia 14 września

Jak to zwykle robimy, podsumowaliśmy ostatnią wycieczkę oglądając zrobione w jej trakcie zdjęcia. Przypomnieliśmy sobie, jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają pszczoły i jak bardzo są ważne dla ludzi umożliwiając poprzez zapylanie kwiatów owocowanie i rozmnażanie się roślin. Rozmawialiśmy o udomowieniu roślin użytkowych i o historii hodowli pszczół oraz o niebezpiecznych chorobach, które zagrażają przetrwaniu na Ziemi tych pożytecznych owadów. Wiemy że są one niezbędne dla zachowania wielu ważnych dla ludzi roślin. Obejrzeliśmy program z cyklu „Robinsonowie", z którego dowiedzieliśmy się o dziko rosnących jadalnych roślinach, a potem graliśmy w grę edukacyjną pomagającą poznać rodzime rośliny użytkowe.

c_110_110_11206570_00_images_wydarzenia_wop2017_wrzesien_14_1.jpg