Czysty Wołomin

Font Size

Layout

Cpanel

Nareszcie w Afrykarium!

Czytaj więcej: Nareszcie w...Zajęcia 16 listopada

Rozpoczęliśmy  tradycyjnie, od podsumowania tego, co zdarzyło się w otaczającej przyrodzie w ciągu tygodnia, który minął od ostatniego spotkania. Potem omówiliśmy wycieczkę do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Oglądając zdjęcia z wycieczki przypomnieliśmy sobie i utrwaliliśmy wiedzę zdobytą w czasie zwiedzania wystawy „Co wiemy o grzybach?” Skoncentrowaliśmy się na prawdach i mitach funkcjonujących na temat tych trochę tajemniczych organizmów. Powtórzyliśmy sposoby rozpoznawania grzybów najbardziej niebezpiecznych.

Czytaj więcej: Nareszcie w...

Jesień Odkrywców

Czytaj więcej: Jesień OdkrywcówZajęcia 26 października

Po określeniu aktualnego miejsca Ziemi w jej rocznej drodze wokół Słońca i omówieniu najważniejszych gwiazdozbiorów jesiennego nieba, tradycyjnie przeszliśmy do omówienia ostatniej wycieczki. Przypomnieliśmy sobie obserwowane na niej grzyby, rośliny i zwierzęta. Zajrzeliśmy do wnętrza bobrowego żeremia i obejrzeliśmy przekrój przez tamę i całą „osadę” tych zwierząt. Przypomnieliśmy sobie jak wyglądają związane z wiekiem i porą roku szaty krzyżówek. Zwróciliśmy uwagę na charakterystyczne elementy upierzenia myszołowa, krogulca, sylwetkę kruka w locie i utrwaliliśmy sobie ich głosy. Nauczyliśmy się jak szybko policzyć ptaki przemieszczające się w dużych stadach. Omówiliśmy różne formy galasów i poznaliśmy roczny cykl życiowy galasówek. Przejrzeliśmy zdjęcia sfotografowanych na wycieczce tropów, zwróciliśmy uwagę na ich najważniejsze cechy, oraz dowiedzieliśmy się nieco na temat zwierząt, które je pozostawiły. Pod koniec powróciliśmy do poznawania afrykańskich zwierząt, a zajęcia zakończył quiz podsumowujący zdobytą dotąd wiedzę. 

Czytaj więcej: Jesień Odkrywców

WOP w październiku

Czytaj więcej: WOP w październiku

Czytaj więcej: WOP w październiku

Czytaj więcej: WOP w październiku

Zajęcia 5 października

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od podsumowania tegorocznych Europejskich Dni Ptaków, które tradycyjnie odbyły się w pierwszy weekend października. Bohaterem tej edycji została zięba – 93 929 zaobserwowanych osobników. Drugie miejsce zajął szpak - 24 295 os.), trzecie grzywacz - 19 204 os. Kolejne miejsca zajęły krzyżówka - 12 920 os. oraz gęgawa 7798 os. Ogromna liczba zięb to ponad 92 tys. osobników zaobserwowanych tylko na Mierzei Wiślanej. Ptakiem EDP 2017 był droździk. Omówiliśmy najważniejsze zjawiska fenologiczne typowe dla pełni jesieni. Kontynuowaliśmy poznawanie roślin i zwierząt Afryki. Oglądaliśmy film pt. „Mrówkojad i mrówka", którego bohaterem jest w rzeczywistości afrykański mrównik, dzięki czemu nauczyliśmy się odróżniać mrówkojady od mrównika. Graliśmy również w edukacyjne gry przyrodnicze. 

Czytaj więcej: WOP w październiku

Zajęcia 28 września

Czytaj więcej: Zajęcia 28 wrześniaPonieważ było to nasze pierwsze spotkanie w kalendarzowej i astronomicznej jesieni, na wstępie omówiliśmy najważniejsze fenologiczne zjawiska charakterystyczne dla wczesnej jesieni. Przypomnieliśmy sobie wierszyk ułatwiający zapamiętanie rocznej pozornej wędrówki Słońca przez gwiazdozbiory Zodiaku i omówiliśmy najważniejsze jesienne konstelacje. Potem rozpoczęliśmy wędrówkę przez krainy roślinne i zwierzęce, na które podzielono Ziemię.

Czytaj więcej: Zajęcia 28 września

Zajęcia 21 września

Czytaj więcej: Zajęcia 21 wrześniaZajęcia rozpoczęliśmy rozmową na temat tego, co dzieje się w naszej przyrodzie na przełomie lata i jesieni. Przypomnieliśmy sobie widoki letnio-jesiennego nocnego nieba. Potem omówiliśmy naszą niedzielną wycieczkę. W czasie pokazu slajdów utrwaliliśmy wiedzę na temat biologii wielu tropikalnych roślin. Zwracaliśmy szczególną uwagę na rośliny użytkowe. Posiadając już pewną wiedzę na ich temat mogliśmy zagrać w grę edukacyjną „Egzotyczne rośliny użytkowe". Na zakończenie obejrzeliśmy film pokazujący różnorodność i bogactwo przyrody świata.

Wycieczka 17 września

Czytaj więcej: Wycieczka 17...Ponownie byliśmy gośćmi Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Tym razem dostaliśmy zaproszenie na wystawę storczyków. Naszą przewodniczką była pani Joanna Bogdanowicz, pracownik Ogrodu, ekspert od egzotycznych roślin. Mogliśmy nie tylko zachwycić się niezwykłą urodą kwitnących orchidei, ale dowiedzieć się dużo o tych niezwykłych roślinach.

Czytaj więcej: Wycieczka 17...