Czysty Wołomin

Font Size

Layout

Cpanel

Zajęcia 28 września

Czytaj więcej: Zajęcia 28 wrześniaPonieważ było to nasze pierwsze spotkanie w kalendarzowej i astronomicznej jesieni, na wstępie omówiliśmy najważniejsze fenologiczne zjawiska charakterystyczne dla wczesnej jesieni. Przypomnieliśmy sobie wierszyk ułatwiający zapamiętanie rocznej pozornej wędrówki Słońca przez gwiazdozbiory Zodiaku i omówiliśmy najważniejsze jesienne konstelacje. Potem rozpoczęliśmy wędrówkę przez krainy roślinne i zwierzęce, na które podzielono Ziemię.

Czytaj więcej: Zajęcia 28 września

Zajęcia 21 września

Czytaj więcej: Zajęcia 21 wrześniaZajęcia rozpoczęliśmy rozmową na temat tego, co dzieje się w naszej przyrodzie na przełomie lata i jesieni. Przypomnieliśmy sobie widoki letnio-jesiennego nocnego nieba. Potem omówiliśmy naszą niedzielną wycieczkę. W czasie pokazu slajdów utrwaliliśmy wiedzę na temat biologii wielu tropikalnych roślin. Zwracaliśmy szczególną uwagę na rośliny użytkowe. Posiadając już pewną wiedzę na ich temat mogliśmy zagrać w grę edukacyjną „Egzotyczne rośliny użytkowe". Na zakończenie obejrzeliśmy film pokazujący różnorodność i bogactwo przyrody świata.

Wycieczka 17 września

Czytaj więcej: Wycieczka 17...Ponownie byliśmy gośćmi Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Tym razem dostaliśmy zaproszenie na wystawę storczyków. Naszą przewodniczką była pani Joanna Bogdanowicz, pracownik Ogrodu, ekspert od egzotycznych roślin. Mogliśmy nie tylko zachwycić się niezwykłą urodą kwitnących orchidei, ale dowiedzieć się dużo o tych niezwykłych roślinach.

Czytaj więcej: Wycieczka 17...

Wycieczka 10 września

Wołomińscy Odkrywcy Przyrody zostali zaproszeni do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego prze panią dyrektor Hannę Werblan Jakubiec na Warszawski Festiwal Kulinarny „Rośliny, owady i miód". Braliśmy udział w zajęciach prowadzonych w tzw. „strefie dzieci". Zaczęliśmy od nauki wykonywania papierowych kwiatów techniką orgiami. Potem uczyliśmy się oznaczać gatunki kwiatów za pomącą prostego klucza opartego na łatwo identyfikowalnych cechach diagnostycznych.

Czytaj więcej: Wycieczka 10...

Parki kieszonkowe - konsultacje

Czytaj więcej: Parki kieszonkowe...Burmistrz Wołomina serdecznie zaprasza na konsultacje dotyczące nowych koncepcji Parków Kieszonkowych, które będą uwzględniały Państwa uwagi. Konsultacje odbędą się w środę 20 września 2017 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie, przy ul. Wileńskiej 32, w godzinach:

  • 19:15 – 19:35 - w sprawie parku przy ul. Kościelnej 17,
  • 19:35 – 19:55 - w sprawie parku na rogu ulic Daszyńskiego i Miłej,
  • 19:55 – 20:15 - w sprawie parku na rogu ulic Warszawskiej i Legionów.

Jednocześnie informujemy, że w tym samym dniu oraz miejscu, w godzinach 17:30–19:15 odbędzie się spotkanie podsumowujące konsultacje dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Centrum Wołomina.

Wrzesień Odkrywców

Czytaj więcej: Wrzesień OdkrywcówZajęcia 7 września

Było to nasze pierwsze, jeszcze letnie, spotkanie po wakacjach. Na początku zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi, bowiem pojawili się nowi uczestnicy. Potem przypomnieliśmy sobie gwiazdozbiory letniego nieba – Łabędzia, Orła i Lutnię, których najjaśniejsze gwiazdy – Deneb, Altair i Wega tworzą „letni trójkąt". Dwie inne ważne konstelacje widoczne latem to Pegaz i Andromeda. Rozmawialiśmy o tzw. Mgławicy Andromedy, widocznej nawet gołym okiem, ale jej eliptyczny kształt widać już przez lornetkę o kilkukrotnym powiększeniu. W rzeczywistości nie jest to mgławica, a galaktyka spiralna bliźniacza do naszej. Ponieważ dla niektórych uczestników były to pierwsze zajęcia Wołomińskich Odkrywców Przyrody odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czym ona jest, jakie są jej najważniejsze elementy i rządzące nią prawa. Przewędrowaliśmy z południa na północ Polski poznając najpiękniejsze krajobrazy i skarby naszej przyrody ożywionej.

Czytaj więcej: Wrzesień Odkrywców